Każdy z nas dąży do stworzenia przytulności i komfortu w swoim domu, ale nawet w najczystszych i najlepiej utrzymanych mieszkaniach są miejsca, które mogą być prawdziwą wylęgarnią zarazków i bakterii. Utrzymanie czystości i higieny jest ważną częścią dbania o zdrowie i dobre samopoczucie rodziny. Często jednak nie doceniamy lub zapominamy o pewnych obszarach, które wymagają szczególnej uwagi.
W tym artykule przyjrzymy się 20 najbrudniejszym miejscom w mieszkaniu według British Coroner's Research Institute, abyś mógł skuteczniej walczyć z zarazkami i utrzymywać swój dom w jak największej czystości.
Dołącz do nas w tej podróży przez najbrudniejsze miejsca w Twoim mieszkaniu.
1. Zlew kuchenny. Mikrobiolodzy oszacowali, że na jednym centymetrze kwadratowym takiego zlewu żyje około 80 000 bakterii. Żywią się one resztkami produktów, których nie zmywamy do końca w procesie czyszczenia zlewu. Ponadto na kranie gromadzą się szkodniki i brud.
Zlewozmywak i kran należy płukać przynajmniej raz dziennie wybielaczem lub innym skutecznym detergentem. Pamiętaj, aby spuścić roztwór do rur i zdezynfekować korek spustowy. Nie zostawiaj resztek jedzenia ani środków czyszczących w zlewie.
2. Gąbki do mycia naczyń i obrusy można nazwać najbrudniejszymi przedmiotami w mieszkaniu. Ciągle mokre i brudne produkty gromadzą wiele niebezpiecznych bakterii. Po sprzątaniu należy dokładnie wypłukać gąbki i ściereczki.
Ściereczki należy myć mydłem do prania, a gąbkę myć w zmywarce lub sterylizować w kuchence mikrofalowej. W tym drugim przypadku należy umieścić produkt na talerzu i włożyć do mikrofalówki na kilka minut. Zabieg ten zabije szkodliwe bakterie, a czysta, bezpieczna gąbka będzie gotowa do następnego użycia. Nie zapominaj o regularnej wymianie gąbek i ściereczek.
3. Deski do krojenia, zwłaszcza drewniane, naukowcy szacują, że gromadzą do 30 000 bakterii na centymetr kwadratowy. Co ciekawe, na powierzchni deski do krojenia gromadzi się dwieście razy więcej drobnoustrojów niż na brzegu muszli klozetowej. A na drewnianej desce pojawia się również grzyb. Wynika to z niewłaściwej pielęgnacji i przechowywania produktu, a także stałego kontaktu z surowym mięsem i rybami, brudnymi warzywami i ziołami.
Aby zapewnić maksymalną higienę, należy dokładnie umyć żywność przed krojeniem. Umyj same deski mydłem i szczotką, a po umyciu spłucz octem lub nadtlenkiem wodoru i umieść w dobrze wentylowanym miejscu do wyschnięcia. Dokładnie wysusz przedmioty i przechowuj je wyłącznie w suchym i suchym miejscu, aby uniknąć grzybów, pleśni i infekcji.
Nie używaj popękanych lub porysowanych produktów! Miej kilka rodzajów desek, osobną do chleba, mięsa, ryb i warzyw. Nawiasem mówiąc, produkty szklane i plastikowe gromadzą mniej zarazków i nie są podatne na grzyby.
4. Szczoteczka do zębów również znajduje się na liście najbrudniejszych przedmiotów w mieszkaniu. A podczas mycia zębów nie zabija bakterii, a wręcz przeciwnie, gromadzi je. Dlatego po zabiegu dokładnie wytrzyj produkt w gorącej wodzie, a następnie umieść go w szklance szczoteczką do góry.
Nie umieszczaj przedmiotu na półce w łazience ani nie wkładaj go do etui. Zwiększy to wilgotność i sprowokuje powstawanie nowych bakterii. Etui można używać podczas podróży lub w drodze. Należy pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki do zębów.
5. Wąż prysznicowy i słuchawka prysznicowa to świetne miejsce do gromadzenia się i rozmnażania bakterii, które następnie oblewają nas wodą i dostają się na naszą skórę. Lista ta może obejmować połączenia półek i narożniki, szczeliny między płytkami w łazience. Obszary te są stale wilgotne, co zwiększa liczbę bakterii i prowokuje powstawanie pleśni lub grzybów.
Czyść łazienkę co tydzień za pomocą środków dezynfekujących. Regularnie wietrz pomieszczenie i monitoruj poziom wilgotności wewnątrz. Okresowo zdejmuj słuchawkę prysznicową i płucz ją oraz wąż. Aby uniknąć infekcji, do płukania używaj roztworu z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Przed użyciem wody z prysznica należy puszczać ją przez 30 sekund.
Dysze filtrujące na kranie muszą być również regularnie czyszczone i wymieniane, w przeciwnym razie sito filtra stopniowo rdzewieje i pokrywa się dużą liczbą zarazków. Szkodliwe bakterie przedostają się do organizmu człowieka wraz z wodą. Powoduje to zatrucia, zaburzenia i choroby układu trawiennego. Dwa razy w miesiącu należy wyjmować, płukać i gotować filtry. Roztwór cytryny lub kwasu cytrynowego pomoże usunąć płytkę nazębną.
6. Zasłona łazienkowa to jedno z najbrudniejszych miejsc w łazience, które jest również uważane za wylęgarnię bakterii. Szybko gromadzi brud, z czasem pleśnieje, pojawiają się na niej żółte smugi i czarne plamy ze względu na stałą ekspozycję na wilgoć.
Zasłonę należy prać co dwa tygodnie przy użyciu środków dezynfekujących. Po wzięciu prysznica lub kąpieli powieś i wyprostuj zasłonę, aby szybko wyschła. I nie zapomnij wymienić zasłony w odpowiednim czasie.
7. Buty i mata do przedpokoju. Każdego dnia przynosimy miliony bakterii z ulicy na podeszwach butów, które powodują różne infekcje, szczególnie niebezpieczne dla zwierząt domowych. Dlatego lepiej jest wynieść taką matę na zewnątrz mieszkania i umieścić ją przy drzwiach wejściowych, a do środka włożyć kapcie do ponownego obuwia lub buty domowe.
Dysze filtrujące na kranie muszą być również regularnie czyszczone i wymieniane, w przeciwnym razie sito filtra stopniowo rdzewieje i pokrywa się dużą liczbą zarazków. Szkodliwe bakterie przedostają się do organizmu człowieka wraz z wodą. Powoduje to zatrucia, zaburzenia i choroby układu trawiennego. Dwa razy w miesiącu należy wyjmować, płukać i gotować filtry. Roztwór cytryny lub kwasu cytrynowego pomoże usunąć płytkę nazębną.
Po zmianie obuwia należy natychmiast zabrać buty do łazienki i dokładnie je opłukać, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Nie zostawiaj nieumytych przedmiotów! Regularnie wytrzepuj i odkurzaj matę.
8. Toaleta i muszla klozetowa są przez wielu uważane za najbrudniejsze miejsca w mieszkaniu. Jednak, jak już zauważyliśmy, deski do krojenia, zlewy kuchenne, przedmioty i łazienki są znacznie brudniejsze. Aby utrzymać toaletę w czystości i higienie, należy co tydzień myć muszlę klozetową środkami dezynfekującymi.
Zwróć szczególną uwagę na podłogę i ściany łazienki. Mikrorozbryzgi wody podczas spłukiwania dostają się na te obszary, przenosząc szkodliwe cząsteczki i zarazki. Ponadto szczeliny między płytami z czasem pokrywają się pleśnią. Zawsze zamykaj pokrywę toalety podczas spłukiwania. Czyść podłogę i ściany co tydzień. Nie zapomnij wytrzeć obszarów za muszlą klozetową.
9. Klawiatury i myszy komputerowe, piloty są mistrzami bakterii. Do ich wnętrza dostają się włosy, cząstki jedzenia, brud, kurz i tłuszcz. Nawiasem mówiąc, przycisk zasilania komputera, którego codziennie dotykamy brudnymi i tłustymi palcami, nie pozostaje w tyle pod względem liczby zarazków.
Regularnie dotykamy myszy, klawiatury i różnych przycisków na komputerze, przenosimy zarazki na produkty i otrzymujemy z powrotem wielokrotnie więcej szkodliwych bakterii. Powoduje to zaburzenia jelitowe i reakcje alergiczne. Dotyczy to również pilotów do urządzeń i słuchawki telefonicznej, których również dotykamy kilka razy dziennie.
Aby uniknąć takich problemów, przecieraj te przedmioty raz lub dwa razy dziennie alkoholem lub chusteczką antybakteryjną i odkurzaj klawiaturę raz w miesiącu. Staraj się nie jeść przy komputerze i myj ręce przed użyciem sprzętu.
10. Klamka w łazience i toalecie. Sprzątając łazienki zapominamy o przetarciu klamki. Ze względu na wysoką wilgotność na tym produkcie gromadzi się duża liczba bakterii. A dotykamy tej klamki wiele razy każdego dnia. Klamki należy myć środkami dezynfekującymi co dwa tygodnie. Nie zapomnij również wyczyścić klamek na innych drzwiach, ponieważ one również gromadzą kurz i brud.
11. Ręcznik nie jest najbrudniejszym miejscem w mieszkaniu, ale również gromadzi brud i bakterie. Kurz i resztki jedzenia pozostają na ściereczce, podobnie jak większość szkodliwych bakterii, które zmywamy. Produkty stają się brudne i bezwonne, mogą powodować infekcje i alergie oraz pogarszać stan skóry. Aby tego uniknąć, ręczniki powinny być regularnie prane i wymieniane oraz prawidłowo przechowywane.
Ręczniki kąpielowe należy wymieniać po trzech do pięciu użyciach. Ręczniki kuchenne, do rąk i do twarzy należy wymieniać co jeden lub dwa dni, a ręczniki do stóp co trzy dni. Lepiej jest suszyć i przechowywać takie produkty w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, wtedy dłużej zachowają czystość, świeżość i przyjemny zapach.
12. Pralka. W tym urządzeniu technicznym pojawia się pleśń i rdza. Dlatego po każdym praniu należy przetrzeć gumy uszczelniające suchą szmatką, pozostawić otwartą klapę i komory, aż wnętrze całkowicie wyschnie. Raz w miesiącu należy dokładnie wypłukać wyjmowane części, uszczelki drzwi i przeprowadzić samooczyszczanie.
W tym ostatnim przypadku należy uruchomić pranie z pustym bębnem, gorącą wodą i dodatkiem odkamieniacza lub środka do usuwania pleśni. Nawiasem mówiąc, aby uniknąć osadzania się kamienia, używaj specjalnych proszków lub żeli do prania, które zmiękczają wodę.
To samo należy zrobić ze zmywarką, ponieważ ona również gromadzi brud, bakterie, pleśń i kamień. Pozostaw produkt odkryty, aż całkowicie wyschnie. Co miesiąc myj wyjmowane części, spód drzwi, uszczelkę drzwi i przestrzeń między uszczelkami. Do mycia naczyń należy używać detergentu zapobiegającego osadzaniu się kamienia.
13. Łóżko, bielizna pościelowa i pościel gromadzą wiele szkodliwych bakterii, tłuszczu i potu, martwych komórek i włosów podczas snu. Pościel i roztocza aktywnie rozmnażają się tutaj i powodują różne choroby i infekcje, w tym alergie, podrażnienia skóry, a nawet astmę. Aby tego uniknąć, należy regularnie zmieniać pościel.
Pościel należy prać raz na siedem do dziesięciu dni, noworodki raz na dwa do trzech dni, starsze dzieci - co tydzień. Produkty należy prać w temperaturze powyżej 50 stopni, aby zabić zarazki. Nie spiesz się, aby pościelić łóżko natychmiast po wstaniu z łóżka. Pościel wchłonęła pot i jest nadal wilgotna, co sprzyja rozwojowi bakterii. Pozwól jej wietrzeć przez dziesięć minut, a następnie pościel łóżko.
Nie zapomnij o regularnym puchnięciu i wietrzeniu, a w razie potrzeby zmieniaj poduszki, koce i narzuty. W końcu pościel również gromadzi bakterie i szkodliwe zarazki. Pierz lub czyść poduszki, koce i narzuty co trzy do sześciu miesięcy.
14. Rolety i zasłony, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, zbierają dużo brudu i kurzu z ulicy i mieszkania. Gdy okno jest otwarte, kurz z ulicy osiada na zasłonach i żaluzjach. Taki kurz, zwłaszcza ten, który dostaje się do pomieszczenia z ulicy, zawiera metale ciężkie, które są szkodliwe dla zdrowia, powodując reakcje alergiczne i problemy z oddychaniem. Zasłony i rolety należy odkurzać co tydzień i prać w wysokiej temperaturze co dwa tygodnie.
15. Dywany w pokojach i dywany w toalecie lub łazience są również pożywką dla bakterii. Ponadto na ich włosach gromadzi się wiele ludzkich i zwierzęcych włosów. Dlatego dywany i wykładziny powinny być odkurzane co najmniej raz na dwa dni. Wskazane jest czyszczenie produktów co miesiąc za pomocą mopa parowego lub odkurzacza z detergentem. Maty toaletowe należy częściej prać w gorącej wodzie.
16. Trudno dostępne miejsca podczas czyszczenia. Jest to przestrzeń za meblami, którą trudno przesunąć, zasłony i żyrandole, sufit i górne listwy przypodłogowe, górne półki i powierzchnie szafek, antresole. Często pomijamy te elementy i obszary podczas sprzątania mieszkania, ponieważ trudno do nich dotrzeć. Tymczasem gromadzi się na nich brud i kurz.
Sprzątaj na wilgotno co tydzień i nie zapominaj o tych obszarach. Pamiętaj o przetarciu półek, szafek, żyrandoli itp. Nie zapomnij o małych pamiątkach i książkach.
Aby sprzątać mniej kurzu, uprość wnętrze i usuń kolektory kurzu. Nie przechowuj dużej liczby różnych figurek, miękkich zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów, bez których można się łatwo obejść. Trzymaj książki za szklanymi drzwiami, aby zbierały mniej kurzu.
17. Meble tapicerowane, podobnie jak inne tekstylia, aktywnie gromadzą kurz. Wraz z poduszkami mogą stać się źródłem roztoczy, które powodują alergie, astmę, nieżyt nosa, zapalenie skóry i inne podobne choroby. Są one szczególnie niebezpieczne dla noworodków i małych dzieci.
W tym przypadku ważne jest, aby nie zapominać o czyszczeniu tapicerowanych foteli i sof. Wyczyść produkty za pomocą odkurzacza z detergentem, mopa parowego lub generatora pary i odkurzacza parowego. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz użyć klasycznego odkurzacza i miękkich szczotek. Nie zapomnij o wywietrzeniu i wyczyszczeniu poduszek sofy.
Aby usunąć kurz z trudno dostępnych miejsc, sofy i foteli, należy położyć na wierzchu wilgotne prześcieradło i poklepać tekstylia standardową trzepaczką do dywanów. Po tym zabiegu kurz osiądzie na prześcieradle. Meble można następnie wyczyścić i dokładnie wysuszyć.
18. Lodówkę należy umyć, nawet jeśli zepsuł się tylko jeden produkt. W końcu w takim przypadku zarodniki bakterii są rozproszone wewnątrz i wpływają na inne produkty. Jeśli coś się zepsuło, należy całkowicie opłukać i zdezynfekować lodówkę. Aby zapobiec psuciu się żywności, należy umieszczać ją w oddzielnych hermetycznych pojemnikach, a owoce i warzywa przechowywać wyłącznie po umyciu w celofanowych torebkach.
19. Klucze zawierają tyle samo szkodliwych bakterii, co przycisk domofonu lub przycisk przywołania windy. Nigdy nie myślimy o tym, że te przedmioty również wymagają wycierania. Bakterie dostają się na klucze z brudnych rąk i kieszeni, z wejścia i z ulicy. Dlatego zaleca się dezynfekcję tych przedmiotów specjalnymi środkami dezynfekującymi dwa razy w tygodniu. Po każdym powrocie do domu przetrzyj klucze chusteczkami antyseptycznymi. Przechowuj przedmioty w skrzynce na klucze, wtedy bakterie nie rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu.
20. Twój portfel i pieniądze, wraz z kluczami, zbierają bakterie z różnych miejsc. Ponadto, wraz z pieniędzmi przychodzą zarazki z rąk innych ludzi. Im starszy banknot, tym więcej szkód wyrządza. Dlatego po kontakcie z banknotami lub monetami należy dokładnie umyć ręce i przetrzeć je środkiem dezynfekującym. Nie zostawiaj pieniędzy na stole lub w różnych miejscach, ale trzymaj je tylko w torebce lub portfelu. Okresowo przecieraj portfel chusteczkami antyseptycznymi, wnętrze produktu można spryskać środkiem dezynfekującym.