W pogoni za czystym powietrzem mieszkańcy miast są gotowi na wszelkie sztuczki. Ostatnio wiele osób zainteresowało się taką usługą jak ozonowanie mieszkania. Dowiedzmy się, dlaczego jest to konieczne i w jakich przypadkach naprawdę warto to zrobić.
Co jest dobrego w ozonie?
Ozon jest gazem, będącym zasadniczo modyfikacją tlenu. W naturze ozon powstaje, gdy wyładowanie elektryczne (błyskawica) przechodzi przez powietrze. To właśnie on nadaje powietrzu po burzy ten niesamowity świeży zapach. Jednocześnie ozon jest trującym gazem toksycznym, który należy do pierwszej klasy substancji niebezpiecznych.
Ozon ma bardzo wysoką moc utleniania. Jest skuteczny w zwalczaniu drobnoustrojów, wirusów, pleśni i grzybów. Procedura ozonowania mieszkania ma na celu ogólną głęboką dezynfekcję pomieszczenia.
Gaz ten może:
Dezynfekować pomieszczenie znacznie skuteczniej niż chlor. Po pierwsze, ozon sam w sobie jest silniejszy, a po drugie, będąc gazem, przenika wszędzie - do pęknięć, porów.
Neutralizuje nieprzyjemne zapachy (eliminuje przyczynę, a nie ją maskuje).
Niszczy wszystkie owady, ich gniazda i larwy. Działa nawet na roztocza.
Neutralizuje opary rtęci (pozdrowienia dla tych, którzy lubią tłuc termometry i martwić się potem!).
Po ozonowaniu powietrze w mieszkaniu jest niemal sterylne. Jest czyste i wszyscy mieszkańcy mogą swobodnie oddychać. Procedura ozonowania jest szybka i nie wymaga specjalnych przygotowań. Po wykonaniu swojej "pracy" ozon rozpada się i zamienia w zwykły tlen - nie pozostają żadne ślady ani zapach. Jest to świetny sposób na dezynfekcję pomieszczenia bez użycia tradycyjnych agresywnych środków chemicznych (chloru, alkoholu, kwasów itp.).
Kolejną zaletą ozonu jest to, że nie jest on magazynowany. Każdy gaz, nawet zwykły tlen, jest przechowywany w postaci sprężonej w butlach, co zawsze jest niebezpieczne. Ozon natomiast wytwarzany jest na miejscu - poprzez przepuszczanie tlenu przez wyładowania elektryczne.
Kiedy warto zastosować ozonowanie?
Jeśli masz dużo mrówek i karaluchów.
Po remoncie.
Po sytuacji awaryjnej (powódź, pożar, w tym sąsiedzi).
Jeśli trzeba usunąć silne zapachy w mieszkaniu (dym tytoniowy, zapach zwierząt).
Jeśli dom jest wilgotny, pachnie stęchlizną, "bagnem".
Jeśli w domu mieszkają alergicy.
Jeśli ktoś w domu cierpi na niebezpieczną chorobę zakaźną lub w sezonie epidemicznym.
Gdzie jest haczyk?
Gdyby tylko ozon był tak prosty! Jest to gaz, który z łatwością zabija bakterie i owady, ale oczywiście jest równie niebezpieczny dla ludzi. Aby nie wyrządzić sobie krzywdy, należy wyraźnie przestrzegać maksymalnego dopuszczalnego stężenia tego gazu w powietrzu.
Pojedyncze maksymalne dopuszczalne stężenie ozonu wynosi 0,16 mg/m³. Zapach ten jest dobrze wyczuwalny przez człowieka, więc trudno jest zatruć się ozonem w życiu codziennym (na przykład ozon powstaje podczas pracy niektórych urządzeń biurowych).
Jednakże, gdy ktoś celowo ozonuje mieszkanie, bardzo ważne jest obserwowanie stężenia. Niewielki nadmiar ozonu ma szkodliwy wpływ na ludzkie narządy oddechowe i centralny układ nerwowy.
Obecnie w sprzedaży można znaleźć ozonatory domowe, ale należy używać tych urządzeń z najwyższą ostrożnością! Lekarze nie zalecają samodzielnego ozonowania mieszkania.
Skonkretyzujmy niektóre zalety i wady domowego ozonowania.
Zalety:
Ozon zabija 100% wszystkich wirusów, bakterii, zarazków, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Jest ponad 300 razy skuteczniejszy niż inne metody dezynfekcji.
Ozonowanie usuwa z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy: spalenizny po pożarze, wilgoci po zalaniu, tytoniu, zgnilizny, zwierząt domowych lub ludzkiego moczu.
Do wytworzenia ozonu w wymaganym stężeniu potrzebne jest tylko powietrze, nie są używane żadne środki chemiczne.
Po ozonowaniu ozon szybko rozpada się i zamienia z powrotem w czysty tlen, który jest bezpieczny dla ludzi.
Ozonować można całe pomieszczenia, a także różne przedmioty, odzież, wodę i żywność.
Wady:
Ozonowanie powinno być wykonywane przez doświadczonego technika, który będzie monitorował proces i stężenie ozonu w powietrzu.
Ozon jest trucizną. Dlatego podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta domowe i niektóre rodzaje roślin.
Ozonator to drogie urządzenie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Bardziej opłacalne i bezpieczniejsze jest zamówienie usługi ozonowania.
Sam ozon jest silnym środkiem utleniającym, który w bardzo wysokich stężeniach może powodować pewne uszkodzenia elementów wewnętrznych (np. gumy).
Profesjonalne ozonowanie.
Znacznie skuteczniejsze jest okresowe przeprowadzanie ozonowania w domu z pomocą profesjonalnego sprzętu i specjalistów. Dobry ozonator zdolny do realnego oczyszczenia powietrza w mieszkaniu bez szkody dla kogokolwiek kosztuje sporo, a nie jest to oczywiście sprzęt domowy. Dlatego warto skontaktować się ze specjalistami.
Zazwyczaj przed ozonowaniem wykonuje się lekkie czyszczenie na wilgotno. Następnie właściciele i zwierzęta domowe opuszczają mieszkanie (należy również zabrać ze sobą rośliny). Z reguły cały proces ozonowania trwa 2-3 godziny. Po ozonowaniu mieszkanie należy dokładnie wietrzyć przez co najmniej 30 minut. Jeśli wietrzenie nie jest możliwe, należy odczekać około trzech godzin, aż zakończy się naturalny rozkład trójatomowej cząsteczki tlenu.
Podsumowując otrzymane informacje, możemy stwierdzić, że procedura ozonowania domu jest wystarczająco skuteczna w dążeniu do zapewnienia najwyższego możliwego poziomu czystości w domu. Biorąc jednak pod uwagę możliwe zagrożenia wynikające z niewłaściwego użytkowania specjalistycznego sprzętu i jego wysokie koszty, lepiej jest zwrócić się z tą kwestią do profesjonalistów.