Aby lepiej zrozumieć zasady pielęgnacji, zrozummy, czym są podłogi laminowane.
Jest to wielowarstwowa wykładzina podłogowa, której podstawą jest płyta pilśniowa lub wiórowa. Oprócz podstawy, materiał zawiera warstwy specjalnego papieru impregnowanego żywicami melaminowymi. Całe to "ciasto" jest prasowane pod silnym ciśnieniem w wysokiej temperaturze. Ilość melaminy w impregnacie i grubość górnej warstwy (folii laminacyjnej) reguluje jakość i odporność na zużycie wykładziny podłogowej.
Przyjrzyjmy się bliżej warstwom podłogi laminowanej:
Warstwa wierzchnia to folia laminacyjna wykonana z żywicy akrylowej i melaminowej. Służy jako powłoka ochronna materiału - chroni przed ścieraniem, uszkodzeniem, blaknięciem warstwy dekoracyjnej.
Warstwa dekoracyjna imitująca drewno, marmur, parkiet, płytki lub inną fakturę. Jest to warstwa papieru z nadrukowanym wzorem.
Podstawą jest płyta wiórowa lub pilśniowa.
Najniższa warstwa to wodoodporna warstwa melaminy. Jest to warstwa stabilizująca, nadająca panelom stabilność i sztywność, chroniąc je przed odkształceniami.
Niektóre marki laminatów mogą mieć dodatkowe warstwy papieru impregnowanego melaminą pomiędzy warstwą dekoracyjną a podłożem. Nieznacznie poprawia to właściwości konsumenckie materiału.
Pomimo faktu, że laminat składa się z kilku warstw, jego grubość wynosi zaledwie 6-12 mm. Jednocześnie grubość płyt bezpośrednio wpływa na ich właściwości dźwiękoszczelne.
Historia podłóg laminowanych.
W formie, w jakiej widzimy ją obecnie, podłogi laminowane pojawiły się stosunkowo niedawno - w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak prymat w jego wynalezieniu należy do szwedzkiej firmy Perstorp Flooring (w 2000 r. przemianowanej na Pergo Inc), która na początku lat 70. z powodzeniem produkowała podłogi laminowane na blaty kuchenne.
Wykorzystanie laminatu jako wykładziny podłogowej zaczęło się dość banalnie. Ze względu na duże wolumeny produkcji firma nie mogła już znaleźć rynków zbytu, w wyniku czego podłogi laminowane stały się podłogami z wyboru. Już w 1977 roku firma opracowała nową technologię produkcji materiału - pod wysokim ciśnieniem: HPL (High Pressure Laminate). W tym samym czasie inne firmy - FAUS (Hiszpania), ALLOC (Norwegia) i UNILIN (Belgia), która dziś znana jest jako Quick Step - próbowały produkować ten sam materiał podłogowy.
W 1989 roku powstała nowa technologia produkcji podłóg laminowanych - bezpośrednie prasowanie (DPL). Na początku lat 90. pojawiły się różnorodne pokrycia dekoracyjne, a po raz pierwszy zastosowano imitację granitu. A już w 1996 roku pojawił się pierwszy laminat z blokadą systemu układania. Była to rewolucja w rozwoju podłóg laminowanych. System ten jest z powodzeniem stosowany do dziś.
W 2000 roku po raz pierwszy w produkcji podłóg laminowanych zastosowano izolację akustyczną, tworząc tak zwaną "cichą podłogę".
W latach 2001-2004 naturalne tekstury drewna, lite drewno i płytki zaczęły być wykorzystywane jako pokrycia dekoracyjne. W tym samym czasie po raz pierwszy zastosowano technologię druku porowatego.
W 2006 roku powstały nowe formy laminatu - wydłużone deski i panele w kształcie kwadratu.
Od 2008 roku podłogi laminowane przeżywają prawdziwy boom autorskich kolekcji. Powstają pokrycia podłogowe w różnych stylach i dekorach. Trend ten utrzymuje się do dziś.
Czy podłogi laminowane można czyścić mopem? Jak robić to prawidłowo?
Pytania, które interesują właścicieli wykładzin podłogowych. Materiał nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ale istnieją pewne niuanse. Na przykład używaj miękkich mopów, gąbek, nie używaj środków czyszczących zawierających kwasy, proszku. Przed wycieraniem na mokro zmieść brud, śmieci - duże cząsteczki brudu uszkodzą lamele.
Jak czyścić podłogi laminowane w domu?
Nie używaj twardych gąbek, szczotek z gumowym lub metalowym włosiem, mopów z twardymi gumowanymi dyszami. Sprzęt ten rysuje warstwę ochronną, pogarszając jakość i niszcząc wygląd. Nie nadają się szorstkie luffy ani ściereczki z mikrofibry. Używaj mopa z częścią myjącą wykonaną z włosia, tkaniny. Wygodne i bezpieczne jest wycieranie szmatką.
Do usuwania starych plam nie należy używać skrobaków, a do czyszczenia - odkurzacza parowego, ponieważ przerywa on wytrzymałość połączenia w stawach. Nie używaj substancji ściernych, płynów z granulkami, proszku. Nie myj podłogi środkami na bazie zasad, kwasów, chloru - chemia gospodarcza rozpuszcza cienką warstwę pokrywającą płytki.
Prawidłowe jest czyszczenie specjalnymi środkami czyszczącymi do podłóg laminowanych, detergentami do podobnego rodzaju materiału. Środki bez problemu usuwają brud, poprawiają właściwości, pokrywają folią ochronną.
Jak czyścić podłogi laminowane bez smug.
Mycie podłóg laminowanych jest trudne, ponieważ często pozostawia białawe smugi, które trudno zmyć. Zacieki są bardziej widoczne na jasnym tle niż na ciemnym. Czyszczenie etapami pomoże zapobiec powstawaniu smug i zachować atrakcyjny wygląd:
miotła do usuwania brudu, dużych cząstek ściernych;
wytrzeć kurz odkurzaczem z miękką dyszą;
wziąć mop, szmaty z mikrofibry, gąbkę;
Inwentarz zwilża się wodą z detergentem, wykręca, przeciera niewielką powierzchnię, spłukuje. Następnie cykl jest powtarzany;
ponownie spłukać bez detergentu;
usunąć nadmiar wilgoci.
Zamiast detergentu można użyć 3-9% roztworu octu. Ocet nie uszkodzi warstwy ochronnej, dzięki neutralizacji alkaliów nie pozostaną smugi. Pięćdziesiąt gramów octu stołowego rozcieńcza się w jednym litrze wody, zwilża szmatkę, wyciska, wyciera podłogę. Po tej metodzie nie można wytrzeć pozostałości, ponieważ szybko zwietrzały, nie tworzą śladów kropli.
Istnieją opcje usuwania plam bez szkody:
barwniki, marker, atrament, wino - pomoże roztwór alkoholu, spray do mycia okien, woda kolońska. Plamę przeciera się szmatką nasączoną alkoholem. Po wytarciu plamy do sucha zwykłą wodą;
czarne paski z butów można usunąć gładką gumką do ścierania;
plamy z tłuszczu, smoły, gumy - przykłada się lód, aż stwardnieje. Następnie ostrożnie podważyć plastikowym, nieostrym nożem, wytrzeć wilgotną szmatką;
czekolada, sos, sok - na ślad nakłada się żel pod prysznic, spienia, zmywa pianę;
farba naprawcza - na plamę nałożyć kosmetyczny zmywacz do lakieru, aceton na minutę, następnie zetrzeć. Pozostałości zmywa się mokrą szmatką.
W procesie czyszczenia mieszkania można samodzielnie walczyć z małymi zadrapaniami, zadrapaniami za pomocą specjalnej płynnej mieszanki do laminatu. Z improwizowanych środków użyj ołówka woskowego, plasteliny o tym samym odcieniu co powłoka. Ukrywają małe uszkodzenia.
Pielęgnacja podłóg laminowanych.
Czyszczenie na mokro powinno odbywać się dwa razy w tygodniu, a czyszczenie na sucho co kilka dni. Jednocześnie konieczne jest usuwanie pozostałości, ponieważ zostaną one wchłonięte i zdeformują powierzchnię. Plamy, ślady butów należy natychmiast zetrzeć, ponieważ wchłonięty barwnik może zmienić kolor. Konieczne jest ostrożne przesuwanie elementów wnętrza, aby nie pozostawić wgnieceń. Na czas remontu warto przykryć powierzchnię folią lub kocem, aby zapobiec zabrudzeniom.
Jak widać, podłogi laminowane to dość praktyczny rodzaj podłóg, który ma wiele zalet. Jednak, jak każda inna podłoga, ma wiele cech szczególnych związanych z czyszczeniem i konserwacją. Zasady te są proste i w żaden sposób nie ograniczają zwykłego trybu życia, co sprawia, że ta wykładzina podłogowa jest obecnie bardzo popularna.