Pralka to sprzęt AGD, z którego często korzystamy. O jej czyszczeniu przypominamy sobie jednak dopiero wtedy, gdy poczujemy nieprzyjemny zapach wydobywający się z bębna i pranych ubrań. Chociaż powinno się to robić przynajmniej raz na pół roku.
Dlaczego warto czyścić pralkę?
Po użyciu brud, nitki, włosy, wełna - wszystko, co znajdowało się na ubraniach włożonych do bębna - może gromadzić się wewnątrz urządzenia. Jeśli detergent jest używany nieprawidłowo, pozostałości mydła, substancje mineralne i nadmiar piany również mogą z czasem osadzać się wewnątrz. Tworzą one cienką warstwę i zatykają mechanizmy. Z tego powodu zmniejsza się wydajność prania i powstaje nieprzyjemny zapach, który może wsiąkać w ubrania. Pralki są zwykle wilgotne i ciepłe - idealne środowisko dla rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii i czarnej pleśni oraz tworzenia się kamienia na elementach grzejnych. Innymi źródłami zanieczyszczeń mogą być sole i rdza w wodzie, ziemia lub piasek w wężu napełniającym, małe rzeczy, które dostały się do filtra pompy spustowej.
Podstępność takich zanieczyszczeń polega na tym, że nie ujawniają się one przed wystąpieniem awarii. Z zewnątrz urządzenie można po prostu przetrzeć szmatką, ale wewnętrzne zatory są ukryte przed wzrokiem. Dlatego, aby podjąć środki zapobiegawcze, uniknąć późniejszych problemów i wydłużyć okres przydatności urządzenia, najlepiej czyścić je co cztery miesiące. W przypadku częstego użytkowania - raz w miesiącu. Nie należy również zaniedbywać tej procedury, jeśli w domu są zwierzęta i na ubraniach jest dużo sierści.
Jak odkamienić pralkę?
Elektryczna grzałka rurkowa (TENS) wewnątrz urządzenia podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury. Po praniu na grzałce tej osadza się osad soli. Jeśli nie zostanie on usunięty, może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia elementu grzejnego i skrócenia żywotności urządzenia. Jest to jeden z najczęstszych problemów, któremu można zapobiec poprzez regularne czyszczenie. Procedurę taką można przeprowadzić samodzielnie w domu.
Potrzebne będą:
kwas cytrynowy;
kwas octowy;
soda oczyszczona;
wybielacz;
specjalne odkamieniacze zakupione w sklepie.
Kwasy organiczne i nieorganiczne - kwas cytrynowy i kwas octowy - skutecznie rozpuszczają sól i osady mineralne i są stosunkowo łatwe w użyciu. Jak odkamieniać za ich pomocą?
Oczyść z kamienia i wypłucz tackę na proszek do prania.
Weź 3 łyżeczki sody oczyszczonej i 150 gramów kwasu cytrynowego.
Dokładnie wymieszaj.
Wlej do tacki.
Włącz pustą pralkę i ustaw program z najwyższą temperaturą.
Po zakończeniu prania uruchom dodatkowe płukanie, aby wypłukać wszelkie pozostałości sody oczyszczonej i kwasku.
Pozostawić klapę otwartą do całkowitego wyschnięcia bębna.
Aby dodatkowo zapobiec tworzeniu się kamienia, można zainstalować filtr zmiękczający wodę. A także, wraz z proszkiem do prania, stosować specjalne środki sklepowe, które chronią TENS przed osadzaniem się kamienia.
Jak wyczyścić pralkę z pleśni?
Obecność pleśni w urządzeniu nie zawsze jest oczywista, gdyż w większości przypadków pojawia się ona w ukrytych miejscach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gumową obręcz w zbiorniku - to właśnie w tych zagięciach najczęściej tworzy się pleśń. Ponadto, jeśli nie myjesz tacki na proszek przez długi czas i używasz agresywnych chemikaliów, można ją znaleźć na jej powierzchniach. Powstawaniu pleśni sprzyja częste mycie w niskich i średnich temperaturach, które nie zabijają grzyba i stwarzają mu dogodne warunki do namnażania się.
Na obecność pleśni wskazuje również charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Czasami jest mylona ze zwykłym brudem: różnią się od siebie tym, że pleśń jest ułożona chaotycznie, a brud jest zatkany w zagłębieniach.
Aby pozbyć się pleśni, potrzebne będą:
gąbka;
szczoteczka do zębów;
soda oczyszczona;
roztwór siarczanu miedzi;
gumowe rękawice.
Do czyszczenia gumowych części nie używaj kwasu ani chloru: mogą one spowodować stwardnienie gumy i konieczność jej wymiany.
Weź pojemnik, w którym przygotujesz roztwór.
Wsyp 50 gramów siarczanu miedzi w proszku.
Rozpuść w 5 litrach wody.
Załóż gumowe rękawiczki, ponieważ siarczan miedzi jest trującą substancją i nie powinien dostać się na odsłonięte części ciała.
Weź szczoteczkę do zębów lub gąbkę i oczyść spleśniałe powierzchnie.
Wlej pozostałości do bębna i włącz program wysokiej temperatury.
Po zakończeniu prania włącz tryb dodatkowego płukania, aby spłukać wszelkie ślady roztworu.
Pozostaw klapę otwartą do momentu całkowitego wyschnięcia bębna.
Jak wyczyścić pralkę z brudu?
Najlepiej jest wykonywać tę procedurę zapobiegawczą co najmniej raz na kilka miesięcy, aby uniknąć poważnego zanieczyszczenia.
Aby to zrobić, potrzebne będą:
ocet;
soda oczyszczona;
rozpylacz;
ściereczka z mikrofibry;
szczoteczka do zębów;
rękawiczki;
sznur ze szczotką do włosów
latarka.
Konieczne będzie kompleksowe wyczyszczenie urządzenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Załóż rękawiczki.
Weź biały ocet, wlej go do atomizera i spryskaj całe wnętrze bębna.
Następnie wytrzyj go ściereczką z mikrofibry. Biały ocet jest jednym z najlepszych środków czyszczących, który z łatwością usuwa pianę mydlaną i pozostałości proszku, osady, plamy z twardej wody, tłuszcz i inne zabrudzenia.
Potraktuj gumowy mankiet roztworem octu. W przypadku uporczywych zabrudzeń, przetrzyj je szczoteczką do zębów nasączoną roztworem.
Skrop octem ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj panel sterowania.
Często przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest wąż spustowy, który również należy wyczyścić. Umieść pod nim szmatkę lub pojemnik i wyłącz urządzenie z prądu oraz zakręć wodę. Po wyjęciu węża spustowego sprawdź go za pomocą latarki. - Następnie weź cienką linę z miękką falbanką na końcu i przekręcając ją, wejdź do środka. Po tej procedurze przepłucz go wodą.
Aby pozbyć się drobnych przedmiotów, które pozostają w urządzeniu po praniu, należy umyć filtr. Zwykle znajduje się on z przodu, na dolnym panelu, ukryty za pokrywą lub zatyczką. Przed otwarciem należy położyć szmatkę na podłodze, ponieważ resztki wody mogą wyciekać. Następnie odkręć pokrywę i usuń cały brud i zanieczyszczenia z filtra. Przepłucz filtr detergentem pod bieżącą wodą. Następnie można go umieścić z powrotem na miejscu i zamknąć pokrywą.
Nie zapomnij o pojemniku na proszek i odżywkę. Wyjmij ją z pralki i umyj pod wodą z dowolnym detergentem, ostrożnie usuwając wszelkie nieświeże osady. Jeśli nie zejdą one za pierwszym razem, możesz namoczyć pojemnik i pozostawić go na kilka godzin. Możesz również użyć szczoteczki do zębów w miejscach, które są niewygodne do ręcznego czyszczenia.
Czyszczenie urządzenia należy zakończyć płukaniem dezynfekującym. Dodaj 4 łyżki kwasu cytrynowego do zasobnika na proszek i uruchom program w wysokiej temperaturze. Po zakończeniu powtórz procedurę bez dodawania środków chemicznych, aby wypłukać wszelkie pozostałości.
Następnie pozostaw klapę otwartą do całkowitego wyschnięcia.
Jak wyczyścić pralkę z nieprzyjemnego zapachu?
Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pralki może być wiele. Jednym z najczęstszych błędów jest przechowywanie brudnego prania w pralce. W zbiorniku nie ma wentylacji, gromadzi się brud, a ze względu na to, że w środku jest ciepło i wilgotno, bakterie namnażają się i potęgują nieprzyjemny zapach.
Zły wpływ na tę sytuację ma również ekonomiczny tryb prania, który nie niszczy mikroorganizmów.
Zbyt duża ilość detergentu, a także przeładowanie pralki ubraniami podczas prania, jest również szkodliwe, ponieważ chemikalia gromadzą się na różnych częściach i zaczynają pachnieć, a ubrania nie są w pełni wyprane. Lepiej jest przeprowadzić dodatkowe pranie i dokładnie przestudiować instrukcje dotyczące proszków na opakowaniach. Nadmiar osadu z mydła sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które wpływają na zapach.
Równie ważną rolę odgrywa kamień, zatkany filtr i wąż odpływowy.
Jeśli jednak problem nie tkwi w samym odpływie, który rozwiąże tylko profesjonalista, pozostałe przyczyny można wyeliminować samodzielnie.
Regularne mycie serwisowe roztworami octu, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub specjalnymi środkami najlepiej pomoże uporać się z nieprzyjemnym zapachem. Konieczne jest również, aby po praniu zawsze otwierać klapę i utrzymywać bęben i jego części w stanie suchym, a raz na kilka miesięcy przeprowadzać kompleksowe czyszczenie pralki i pranie w wysokich temperaturach.
Jak widać, dbanie o pralkę nie jest takie trudne. Czasami nie masz na to wystarczająco dużo czasu, a czasami nie masz wystarczająco dużo siły życiowej. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio wcześnie podjęta profilaktyka nie tylko pomoże zadbać o jakość prania, ale również znacznie zaoszczędzi rodzinny budżet. Twoje ubrania będą dłużej wyglądać schludnie i reprezentacyjnie, pralka będzie działać znacznie dłużej, sprawne urządzenie zużywa mniej prądu i wody, zużycie proszku do prania będzie optymalne, zadbasz nie tylko o zdrowie swojej rodziny, ale także o czystość środowiska.