Cały postęp techniczny ma na celu zwiększenie komfortu ludzkiego życia. Taka sfera jak sprzątanie nie została pominięta. Trudno wyobrazić sobie sprzątanie domu bez pomocniczych urządzeń AGD, których jaskrawym przedstawicielem jest tak banalny w naszych czasach gadżet jak odkurzacz.
Dostępne są odkurzacze tradycyjne, pionowe, ręczne, a nawet do zabudowy. Wszystkie działają na tej samej zasadzie: urządzenie zasysa kurz i brud, zanieczyszczenia osadzają się w odpylaczu, a czyste powietrze wydostaje się na zewnątrz. Wydajność każdego etapu zależy od kilku parametrów. Jednym z kluczowych jest moc ssania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę poziom hałasu, długość przewodu elektrycznego, rodzaj filtrów i inne opcje. Zapytaliśmy ekspertów, jakie są różnice między nowoczesnymi modelami odkurzaczy i jak wybrać ten właściwy.
Odkurzacz to urządzenie elektromechaniczne, które zbiera kurz, brud i zanieczyszczenia z podłóg, dywanów, ścian, mebli itp. Głównymi elementami roboczymi każdego odkurzacza są:
silnik elektryczny;
system wlotowy i wylotowy;
filtry;
odpylacz;
węże, szczotki i rury.
Zestaw tych elementów jest wspólny dla wszystkich typów odkurzaczy. Różnica wynika ze sposobu ich zaprojektowania. Na przykład istnieją modele, które różnią się podejściem do zbierania i przechowywania kurzu, pracując tylko z sieci lub w pełni autonomicznie na bateriach.
Zasada działania każdego odkurzacza opiera się na różnicy ciśnień. Silnik elektryczny sprawia, że łopatki wentylatora obracają się, dzięki czemu ciśnienie wewnątrz urządzenia jest niższe niż ciśnienie atmosferyczne i występuje efekt ciągnięcia. System filtrów wychwytuje małe cząsteczki i przechowuje je w odpylaczu, a czyste powietrze wydostaje się z urządzenia.
Ciekawostka. Pierwszy prototyp odkurzacza został wynaleziony w 1901 roku. Jego autorem był brytyjski inżynier Hubert Cecil Booth. Była to maszyna o nazwie "Snorting Billy". Nieporęczna maszyna poruszała się po mieście na powozie konnym i była instalowana pod oknami domów. Zespół czterech doświadczonych sprzątaczy wchodził do środka z wężami i czyścił pomieszczenia w ciągu kilku godzin.
Gigantyczny odkurzacz przerażał wielu londyńczyków - jego ryki i gwizdy budziły śpiących i płoszyły konie. Klientów jednak nie brakowało - z usług Bootha korzystali brytyjscy arystokraci i wojskowi. Istnieją dokumenty, które pokazują, że sprzątanie pomieszczeń zostało zamówione dla jednego z królewskich pałaców, a także dla Opery Paryskiej.
Pierwszy prawdziwie praktyczny odkurzacz domowy został wynaleziony przez Amerykanina Jamesa Spanglera w 1907 roku. Jego maszyna posiadała obrotową szczotkę, elektryczny wentylator i worek na kurz wykonany z poszewki na poduszkę. Amerykanin sprzedał prawa do swojego pomysłu Williamowi Henry'emu Hooverowi, założycielowi firmy Hoover. Hoover zmodernizował wynalazek, umieszczając go w stalowej obudowie z wężami. Później, w 1926 roku, dodał worki filtracyjne i zaprojektował pierwszy odkurzacz pionowy.
Typy odkurzaczy.
Wszystkie nowoczesne odkurzacze można podzielić:
Według rodzaju zasilania. Istnieją modele, które działają z sieci, są one zawarte w gnieździe, a także autonomiczne urządzenia na bateriach elektrycznych.
Według orientacji. Pionowe, na zewnątrz coś przypominającego mopa lub tradycyjne na kółkach z wężem i rurkami. Istnieje również osobna klasa odkurzaczy - wbudowana. Są to systemy stacjonarne, które składają się z głównego zbiornika do zbierania zanieczyszczeń i węży do czyszczenia, umieszczonych w różnych pomieszczeniach. Są to drogie systemy, które wymagają skomplikowanej instalacji.
Według zastosowania. Urządzenia domowe, urządzenia półprofesjonalne i modele budowlane przeznaczone do zbierania ciężkich zanieczyszczeń.
Według rodzaju czyszczenia. Suche, mokre lub oba naraz, osobno są modele z generacją pary.
W zależności od kombinacji tych i innych parametrów uzyskuje się różnorodne modele. Rozważmy główne typy odkurzaczy.
Odkurzacz tradycyjny.
Inna nazwa tych modeli to odkurzacze pojemnikowe lub podłogowe. Są to zwykłe odkurzacze, składające się z jednostki głównej (obudowy), w której znajduje się silnik i odpylacz. Z niego rozciąga się plastikowy wąż, przechodzący w metalową rurkę i gniazdo ze szczotką na końcu. Na podłodze taki odkurzacz porusza się na małych kółkach. Z reguły działa z sieci, a jego rozmiar waha się od kompaktowego do dużego. Istnieją modele z funkcją czyszczenia na mokro lub wytwarzania pary, a także z różnymi rodzajami odpylaczy.
Zalety:
duży wybór modeli, w tym modele budżetowe;
różna objętość zbiornika do zbierania pyłu;
nieprzerwana praca z sieci, nie wymaga ładowania.
Wady:
może być dość ciężki;
słaba zwrotność, trudności z pracą na schodach lub w trudno dostępnych miejscach;
przenoszenie z jednego pomieszczenia do drugiego, konieczność każdorazowego podłączania przewodu do gniazdka.
Odkurzacz wertykalny.
Inną nazwą odkurzaczy pionowych są odkurzacze wysięgnikowe lub drążkowe. U podstawy takiego odkurzacza znajduje się szczotka, następnie rura, silnik i worek na kurz, a na górze uchwyt i panel sterowania. Modele odkurzaczy pionowych są zasilane sieciowo lub bateryjnie. Mogą mieć dodatkowe opcje w postaci oświetlenia, wymiennych szczotek lub elastycznych węży ułatwiających dostęp do trudno dostępnych miejsc.
Zalety:
Konstrukcja oznacza, że nie trzeba się ciągle schylać podczas sprzątania;
dobre do czyszczenia wysokich powierzchni, np. blatów szafek, karniszy;
łatwe do przechowywania, ponieważ większość miejsca zajmują w pionie.
Wady:
z silnikiem na dole, szczotka odkurzacza jest gorsza w docieraniu do wąskich szczelin, takich jak przestrzeń między podłogą a spodem sofy;
objętość odpylacza jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnych modeli;
w przypadku urządzeń bezprzewodowych ważna jest pojemność baterii, która powinna wystarczyć na całe sprzątanie.
Odkurzacz myjący.
Jest to klasa odkurzaczy do czyszczenia na mokro. Może mieć kształt tradycyjny lub pionowy. Główną różnicą w stosunku do modeli "suchych" jest obecność dodatkowych pojemników w korpusie. Jeden z nich jest wypełniony wodą lub specjalnymi środkami czyszczącymi, a drugi zbiera brudną i zużytą ciecz. Na specjalnych plastikowych wężach woda z pojemnika jest najpierw rozpylana na powierzchni, a następnie pobierana z powrotem, pozostawiając po sobie suchą i czystą podłogę.
Zalety:
- Połączenie dwóch rodzajów czyszczenia jednocześnie - na sucho i na mokro;
- odpowiednie dla osób szczególnie wrażliwych na kurz lub pyłki;
- może usuwać osadzony brud z miękkich powierzchni.
Wady:
- mogą być dość duże i ciężkie ze względu na cechy konstrukcyjne;
- poziom wody musi być monitorowany, a brudny płyn musi być zawsze wylewany po czyszczeniu;
- zajmują więcej miejsca podczas przechowywania i są mniej zwrotne.
Robot odkurzacz.
Odkurzacze-roboty to w pełni autonomiczne gadżety. Samodzielnie poruszają się po mieszkaniu, zbierają brud, a gdy potrzebują naładować baterię, "parkują" na specjalnej stacji. Zwykle takie odkurzacze wyglądają jak różnokolorowe "tablety", ze światełkami lub bez, poruszają się po mieszkaniu płynnie i niemal bezgłośnie. W takich modelach zazwyczaj znajduje się bogata elektronika, a także wiele czujników sterujących urządzeniem.
Zalety:
oszczędza czas na sprzątaniu, samodzielnie wyszukuje zabrudzenia i je usuwa;
zwrotny i kompaktowy, łatwo dostać się pod meble;
nie wymaga prawie żadnej specjalnej konserwacji - wystarczy wyczyścić odpylacz na czas.
Wady:
wysokie progi, stopnie lub inne przeszkody na drodze odkurzacza ograniczają jego pracę;
elektronika i czujniki mogą się zepsuć, działać nieprawidłowo lub po prostu usterkować;
Jeśli posiadasz funkcję czyszczenia na mokro, będziesz musiał często wymieniać wodę oraz czyścić i suszyć szczotki.
Odkurzacz parowy.
Odkurzacz parowy łączy w sobie dwa urządzenia jednocześnie - do czyszczenia powierzchni na sucho i generator pary. W ich konstrukcji, podobnie jak w odkurzaczach myjących, znajduje się również specjalny zbiornik na wodę. W nim ciecz jest podgrzewana i w postaci pary pod ciśnieniem jest podawana przez specjalne dysze na szczotce. Odkurzacze z funkcją pary występują w różnych typach, od tradycyjnych odkurzaczy pojemnikowych po odkurzacze pionowe i ręczne.
Zalety:
para jest dobrą alternatywą dla chemikaliów czyszczących, co jest szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta;
umożliwia usuwanie uporczywych i starych plam, w tym na miękkich powierzchniach;
łączy w sobie kilka urządzeń jednocześnie, z możliwością czyszczenia na sucho.
Wady:
takie modele z reguły są droższe niż konwencjonalne analogi;
konserwacja i naprawy mogą być trudniejsze i bardziej kosztowne;
wrażliwość na ciśnienie pary: im niższe ciśnienie pary, tym gorsza jakość czyszczenia.
Słabości i częste awarie różnych typów odkurzaczy:
odkurzacz konwencjonalny - filtry i silnik;
cyklonowy - filtry i pojemnik na kurz
autonomiczny - bateria i szczotki;
detergentowy - przystawki czyszczące, filtry i pompa;
robot odkurzający - bateria, czujniki i oprogramowanie;
odkurzacz parowy - awaria czujnika temperatury i brak dopływu pary z powodu osadzania się kamienia.
Kryteria wyboru odkurzacza.
Każdy odkurzacz ma szereg podstawowych cech, które wpływają na jakość czyszczenia. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę główne parametry.
1. Moc odkurzacza.
Wszystkie odkurzacze mają dwa wskaźniki mocy - zużytą i moc ssania. Jakość czyszczenia odzwierciedla głównie drugi. Moc ssania jest wskazywana w watach (W). Jeśli w domu nie ma zwierząt i dywanów, wystarczy odkurzacz o mocy 150 W. Modele z silnikiem od 300 W doskonale poradzą sobie z dywanami i czyszczeniem sierści zwierząt.
Ważne: Podanie poboru mocy w watach może być mylące. W ten sposób przy zakupie urządzenia można wpaść w pułapkę myślenia, że 1500 W poboru mocy to wartość ssania. W praktyce jednak ta druga wartość będzie niższa dwu- lub trzykrotnie. Ponadto niektórzy producenci w ogóle nie określają wartości ssania lub używają kilopaskali (kPa) i watów aerodynamicznych (aW).
2. Typ odpylacza.
Odpylacz to miejsce do zbierania i przechowywania kurzu, brudu i zanieczyszczeń. Odpylacze różnią się objętością, konstrukcją i metodą czyszczenia. Rodzaje odpylaczy w odkurzaczu:
Worek. Po napełnieniu jest on wytrząsany (wielokrotnego użytku) do kosza lub wyrzucany (wymienny). Worki są wykonane z papieru sprasowanego w kilka warstw lub z materiałów syntetycznych o różnej impregnacji. Im większa gęstość, tym mocniejsza torba. Pojemność waha się od 0,4 do 1 litra.
Pojemnik. Odkurzacze z tym typem odpylacza są również nazywane bezworkowymi lub cyklonowymi. Pojemnik to zbiornik, w którym zbiera się kurz i śmieci. Z reguły są one wykonane z przezroczystego plastiku i z zewnątrz widać, jak zbiornik jest napełniany. Śmieci z pojemnika są wytrząsane ręcznie, po oczyszczeniu pojemnik jest płukany wodą i suszony. Pojemność zbiornika zależy od modelu - do 2 litrów i więcej.
Aquafilter. Jest to rodzaj odpylacza, który działa na zasadzie pojemnika, ale z dodatkową filtracją. W tym celu przed czyszczeniem do zbiornika wlewa się wodę, niektórzy producenci zalecają również dodanie specjalnych kompozycji do gaszenia piany. Po każdym czyszczeniu brudna woda ze zbiornika jest wylewana.
Wygodniej jest używać odkurzacza z pojemnikiem niż z workiem wielokrotnego użytku. Łatwiej o niego dbać, jest całkowicie szczelny. Zaletą aquafiltrów jest to, że czyści nie tylko podłogę, ale także powietrze w pomieszczeniu, a także nawilża je, a nawet może je aromatyzować (jeśli dodasz olejki). Jest tylko jeden minus: jeśli zapomnisz spuścić brudną wodę po czyszczeniu, zepsuje się i szybko rozmnożą się w niej bakterie, a odkurzacz będzie miał nieprzyjemny zapach.
3. Zwrotność i waga.
Średnia waga odkurzacza wynosi około 6 kg. Modele piorące lub te z filtrem wodnym są cięższe - do 9 kg po załadowaniu. Modele pionowe są jednymi z najlżejszych, do 4 kg po całkowitym złożeniu. Zwrotność odkurzacza zależy od rodzaju i liczby kół, a także jakości połączeń zawiasowych. Tę cechę lepiej sprawdzić przed zakupem, jeśli mamy możliwość trzymania odkurzacza w rękach.
4. Poziom hałasu.
Poziom hałasu jest miarą głośności pracy odkurzacza i jest mierzony w decybelach (dB). Zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi poziom hałasu odkurzaczy nie powinien przekraczać 80 dB. Jest to porównywalne z krzykiem lub jazdą motocykla z tłumikiem. Uważa się, że najcichsze odkurzacze mają do 60 dB. Na przykład najniższy poziom hałasu robotów odkurzających nie przekracza 65 dB, a niektóre modele nie osiągają nawet 50 dB.
5. Typ filtrów.
Filtry w odkurzaczu zatrzymują kurz, drobne cząsteczki brudu i oczyszczają powietrze, które opuszcza urządzenie. Filtracja odbywa się w kilku etapach:
Czyszczenie zgrubne. Jest to worek lub pojemnik, który zatrzymuje wszystkie duże cząsteczki, sierść zwierząt.
Dokładne czyszczenie. Obejmuje specjalne filtry na wlocie (przed silnikiem) i wylocie, są one odpowiedzialne za jakość powietrza i zatrzymują najbardziej mikroskopijne cząsteczki.
Najczęściej odkurzacze wyposażone są w filtry HEPA - High Efficiency Particulate Absorption, co tłumaczy się jako "Wysokowydajna absorpcja cząstek stałych". Zatrzymują one do 99,97% cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona. Istnieje kilka klas HEPA, które różnią się wydajnością. W odkurzaczach są to zazwyczaj HEPA 12 i HEPA 13. W najprostszych i budżetowych modelach może występować filtr elektrostatyczny. Jest on mniej wydajny i musi być wymieniany po kilku czyszczeniach.
6. Długość kabla i węży.
Długość kabla to odległość od wtyczki do punktu, w którym wchodzi on do odkurzacza i jest podawana w metrach. Minimalna długość zgodnie z obowiązującymi normami wynosi 2 metry. Średnio długość kabla wynosi 3 m, istnieją modele z kablem o długości 5 m i więcej.
Dodatkowo, długość przewodów powietrznych odkurzacza wpływa na promień czyszczenia. W przypadku modeli podłogowych powinien on wynosić co najmniej 2 m, w przypadku modeli ręcznych - od 1 m.
Węże o większej średnicy zapewniają lepszą wydajność odkurzacza, ponieważ przepuszczają więcej powietrza. Są one najczęściej wykonane z plastiku i polipropylenu. Te pierwsze są niedrogie, ale mniej elastyczne. Z kolei te drugie mogą być zbyt miękkie, co prowadzi do ich ściskania i załamywania podczas pracy.
Lepiej wybrać węże zbrojone. Są one droższe, ale dzięki metalowym włóknom wydłuża się okres ich eksploatacji, co jest szczególnie ważne przy intensywnym użytkowaniu. Niektóre węże są uzupełnione teleskopową rączką, uchwytem ściennym z regulatorem siły ssania.
7. Dysze i szczotki.
Standardowy zestaw każdego odkurzacza z reguły zawiera już trzy dysze: główną, szczelinową i do mebli tapicerowanych. Dodatkowo można dokupić turboszczotkę do intensywnego czyszczenia dywanów i twardych powierzchni. W przeciwieństwie do zwykłego akcesorium, turboszczotka ma wałek z włosia i gumowe wkładki. W sprzedaży dostępne są również specjalne przedłużki do rur, które zwiększają wygodę odkurzania.
Szczotki i wąż odkurzacza również wymagają regularnej konserwacji, ponieważ ulegają zatkaniu, co z kolei zwiększa zużycie silnika samego odkurzacza, zwiększając jego obciążenie.
Wąż odkurzacza można czyścić na wiele sposobów, na przykład za pomocą kabla lub węża hydraulicznego. Nasadki i szczotki można przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby zebrać kurz i cząsteczki brudu.
8. Czyszczenie na mokro i funkcja pary.
Odkurzacze parowe różnią się ciśnieniem pary (od 4 do 6 barów), wydajnością (do 120 g/min) i pojemnością zbiornika na płyn (od 0,4 do 1,5 litra). W odkurzaczach na mokro zbiornik na wodę ma średnio 4-5 litrów, modele bezprzewodowe mają mniej niż litr. Lepiej wybrać odkurzacz z automatycznym wyłączaniem, gdy zbiornik jest wypełniony brudną wodą. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wycieków i awarii urządzenia.
Jakość wody w myjce parowej ma bezpośredni wpływ na jej wydajność i żywotność. Lepiej jest używać wody destylowanej - została ona już oczyszczona z różnych zanieczyszczeń i minerałów, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kamienia. Ponadto pomaga uniknąć pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Używając wody pitnej lub filtrowanej, upewnij się, że nie zawiera ona wysokiego stężenia minerałów.
9. Moc akumulatora.
Optymalna moc baterii w odkurzaczach autonomicznych wynosi 2500-3000 mAh, mówi Maxim Sokolov. Wystarcza to na 40-60 minut ciągłej pracy. Niektórzy producenci podają powierzchnię pomieszczenia, które bateria ma czyścić. Drugim wskaźnikiem jest czas ładowania, od dwóch do trzech godzin. Niektóre modele są wyposażone w wymienne jednostki, które można wymienić w trakcie czyszczenia, jeśli bateria jest rozładowana.
10. Dodatkowe funkcje.
Oprócz podstawowych funkcji zasilania i wydajności, odkurzacz posiada szereg dodatkowych opcji, z których wiele jest przydatnych:
automatyczne zwijanie przewodu
wbudowany schowek na nasadki i szczotki;
podświetlenie szczotki;
ręczna regulacja siły ssania;
urządzenie do rozpraszania i zmiany kierunku przepływu powietrza;
wskaźnik zapełnienia odpylacza
zabezpieczenie przed przegrzaniem;
funkcja nadmuchu;
zdalne sterowanie, połączenie Wi-Fi.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?
- Wielkość domu i mieszkania. Mały model lub bezprzewodowy odkurzacz pionowy, który jest łatwy do przechowywania i ma wystarczającą ilość ładunku, aby wyczyścić jeden pokój na raz, będzie odpowiedni dla małych domów. Jeśli dom ma duże schody, trudniej będzie pracować ze zwykłym odkurzaczem podłogowym, ponieważ trzeba będzie go przesuwać na każdym stopniu.
- Rodzaj podłogi. Odkurzacze do czyszczenia na sucho są z reguły przeznaczone wyłącznie do podłóg i dywanów. Modele do prania nie nadają się również do wszystkich wykładzin - parkiet lub laminat mogą puchnąć. Ponadto takie modele są ciężkie i niezbyt zwrotne. Jeśli w domu jest dużo mebli tapicerowanych i dywanów, można wybrać zwykły odkurzacz bardziej pomocny lub z funkcją pary.
- Stopień zanieczyszczenia. Jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci, można wybrać mocne modele o wysokiej klasie filtracji lub z funkcją pary. Alergikom zaleca się stosowanie odkurzaczy z filtrami HEPA nie niższymi niż 12. Wychwytują one wszystkie powszechne alergeny, od pleśni i sierści zwierząt po roztocza i pyłki.