Pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów jest przedmiotem zainteresowania ludzi od czasu, gdy naukowcy dowiedzieli się o ich istnieniu. W końcu bakterie, wirusy i różne pasożyty mogą powodować wiele chorób, alergii i po prostu powodować dyskomfort. Szczególnie istotny jest problem sterylizacji pomieszczeń, w których przebywa noworodek w domu, w miejscach publicznych o częstych zmianach w przepływie ludzi (fryzjerzy, salony kosmetyczne, gabinety masażu, biura, instytucje edukacyjne, przestrzenie coworkingowe, miejsca gastronomiczne), a także w placówkach medycznych, gdzie istnieje ciągłe niebezpieczeństwo zakażenia jednego pacjenta drugim. Jedną ze sprawdzonych metod oczyszczania pomieszczeń ze szkodliwych mikroorganizmów jest kwarcowanie.
Historia badań nad promieniowaniem ultrafioletowym rozpoczęła się w 1800 roku, kiedy William Herschel po raz pierwszy odkrył część widma niewidoczną dla oka. Rok później jego kolega Johann Wilhelm Ritter dostarczył pełnych naukowych dowodów na istnienie promieniowania ultrafioletowego.
Medyczne zastosowanie ultrafioletu rozpoczęło się prawie sto lat później, w 1892 roku, kiedy angielski naukowiec Harry Marshall Ward odkrył korzystne działanie światła ultrafioletowego, które zabija bakterie i zarazki w określonych czasach ekspozycji. Pierwsza lampa kwarcowa do użytku medycznego została wykonana w 1906 roku we współpracy Richarda Koecha, który jako pierwszy uzyskał szkło kwarcowe, i Reschinsky'ego.
Procedura kwarcowania pomieszczeń polega na naświetlaniu lampą ultrafioletową (kwarcową) zarówno powietrza, jak i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Jej główną cechą jest to, że w przeciwieństwie do innych naświetlaczy, lampa kwarcowa działa w specjalnym spektrum ultrafioletowym, przepuszczając światło przez szkło kwarcowe. Długość fal emitowanych przez te urządzenia wynosi od dwustu do czterystu nanometrów. Zasada działania: Kwarcowanie opiera się na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego do zabijania bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Promienie UV uszkadzają DNA i RNA mikroorganizmów, skutecznie zapobiegając ich namnażaniu i rozprzestrzenianiu się. W niedawnej przeszłości ten rodzaj niszczenia patogennych mikroorganizmów był stosowany wyłącznie w szpitalach i towarzyszyło mu wiele nieuzasadnionych, niesprawdzonych mitów. W związku z tym pojawiła się opinia, że urządzenie może powodować rozwój różnych chorób, a także zakłócać mikroklimat w pomieszczeniu, w którym przeprowadzono procedurę. Rozwój nauki i liczne doświadczenia w stosowaniu tej metody dezynfekcji z czasem rozwiały jednak wszelkie wątpliwości. Zaletą kwarcowania jest to, że do tej pory metoda ta została uznana za całkowicie bezpieczną dla ludzi.
Zasady kwarcowania w domu.
Aby procedura kwarcowania była korzystna, należy ją przeprowadzić zgodnie z instrukcją obsługi. Promieniowanie ultrafioletowe nie tylko niszczy szkodliwe bakterie i wirusy, ale może również zaszkodzić człowiekowi.
Co należy zrobić, aby oświetlenie kwarcowe było bezpieczne:
Włączanie lampy kwarcowej powinno odbywać się w pustym pomieszczeniu. Nie powinno być w nim ludzi, zwierząt ani nawet kwiatów.
Oczy powinny być chronione specjalnymi ciemnymi okularami. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia siatkówki.
Pod żadnym pozorem nie należy opalać się pod lampą kwarcową.
Kwarcowanie powinno odbywać się przez czas określony w dokumentacji dołączonej do lampy. Dłuższy czas będzie bezużyteczny.
Po zakończeniu procedury pomieszczenie należy dokładnie przewietrzyć. W ten sposób pozostałości ozonu ulotnią się. Jeśli nie zostanie to zrobione, korzyści z kwarcowania mogą zostać zakwestionowane, ponieważ ozon w powietrzu będzie miał negatywny wpływ na osoby odwiedzające pomieszczenie.
Tryb kwarcowy.
Harmonogram korzystania z promiennika jest ustalany zgodnie z normami i zasadami sanitarnymi dla każdego pomieszczenia osobno, w zależności od jego przeznaczenia. Na przykład w przedszkolach lampa jest używana dwa razy dziennie - rano i wieczorem, po czym następuje wietrzenie pomieszczeń. Czas trwania sesji wynosi 30 minut.
W placówkach medycznych harmonogram kwarcowania jest inny. Zależy on od:
klasy czystości pomieszczenia;
ilości dezynfekowanego powietrza;
rodzaju używanego urządzenia;
mocy promieniowania bakteriobójczego.
Tak więc pomieszczenia o wyższym poziomie sterylności są poddawane zabiegom codziennie przez 30 minut co 2 godziny, co najmniej 4 razy dziennie.
Kwarcowanie to skuteczna technika dezynfekcji, która może zabijać szeroką gamę patogenów, w tym bakterie, grzyby i wirusy. Należy jednak pamiętać, że przebywanie w pomieszczeniach podczas kwarcowania może być niebezpieczne dla zdrowia. Przestrzeganie zasad i zaleceń bezpieczeństwa jest integralną częścią skutecznego i bezpiecznego korzystania z lamp kwarcowych.