Świat nie ogranicza się do tego, co możemy zobaczyć gołym okiem. Świat to także nieskończona różnorodność bakterii i mikroorganizmów, bez których nasza egzystencja jest niewyobrażalna. Jednak nie wszystkie z nich są zdrowe.
Saprofity (roztocza). Czym są, czym grożą i jak walczyć z roztoczami-saprofitami?
Niewidzialne potwory czekają na swój czas, czając się pod poduszkami i w czeluściach łóżek... Początek mistycznej historii? Wcale nie, to twarda rzeczywistość, z którą mamy do czynienia za każdym razem, gdy przekraczamy próg naszych domów. Mowa o roztoczach saprofitycznych, które miliardami zamieszkują nawet dobrze urządzone i czyste domy.
Roztocze saprofityczne: dinozaur wielkości drobiny kurzu
Te mikroskopijne stawonogi z rodziny pająków wyglądają naprawdę przerażająco: kilka par cienkich nóg i duże ciało z osobliwymi tułowiami. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że mają apetyt godny mięsożernych dinozaurów, sąsiedztwo z takimi potworami staje się coraz bardziej nieprzyjemne. Żywią się roztoczami-saprofitami martwymi cząstkami naszej skóry. Dobrze, że są mikroskopijnych rozmiarów, około 0,1-0,5 mm, w przeciwnym razie mielibyśmy o wiele więcej tematów do koszmarów. Każdy osobnik żyje średnio 4 miesiące, w tym czasie samica roztocza saprofitycznego składa do 300 jaj: oznacza to, że skala problemu jest podatna na szybki wzrost. Jeśli weźmiemy zaledwie kilka gramów zwykłego kurzu, może on zawierać kilka tysięcy roztoczy. Co powiedzieć o naszych materacach, w których sami tworzymy idealne warunki do życia dla saprofitów. A potrzebują one bardzo niewiele: ciepła (20-25°C), umiarkowanej wilgotności (60-80%) i... pożywienia! Kładąc się spać, zapewniamy im wszystkie trzy warunki. Nawiasem mówiąc, nasze kleszcze nie wyróżniają się dobrymi manierami, więc uważają terytorium, na którym się znajdują, za "latrynę". Tak więc siedliska saprofitów są przepełnione ich odchodami, które produkują w ilości około 200 razy większej niż ich własna waga.
W zamierzeniu natury roztocza te miały wspomagać rozkład. Jednak po przeniesieniu się z gniazd ptaków, gdzie pierwotnie żyły, do ludzkich mieszkań, saprofity stały się prawdziwym problemem, zagrażającym zdrowiu każdego człowieka. W przyrodzie występuje około 150 gatunków takich roztoczy, ale najgroźniejszymi "sąsiadami" są Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae, czyli roztocza dermatofagoidalne lub piroglifidalne. To właśnie one stają się przyczyną problemów z samopoczuciem u ludzi.
ROZTOCZA I ALERGIE
Słowo "roztocze" wywołuje u większości osób nieprzyjemne skojarzenia z krwiopijnymi owadami, o których każdy miłośnik spacerów po parkach i lasach wie z pierwszej ręki. Kleszcze-saprofity korzystnie różnią się od swoich braci tym, że nie są w stanie bezpośrednio wyrządzić szkody człowiekowi. Niestety sam fakt ich istnienia przysparza nam wielu problemów. Odchody roztoczy są bardzo toksyczne, mogą powodować silne alergie (zwłaszcza u osób ze skłonnościami do chorób układu oddechowego), a także pogarszać stan skóry, przyspieszając proces obumierania jej komórek.
Za każdym razem, gdy ścielisz łóżko, produkty roztoczy unoszą się w powietrzu, dosłownie zatruwając ci życie. Cząsteczki są zbyt małe, by osiadać przez dłuższy czas, więc jeśli masz roztocza w domu, wdychasz dziką mieszankę odchodów i martwych cząstek skorupy niemal bez przerwy.
Według badań 80% pacjentów z astmą oskrzelową jest uczulonych na produkty roztoczy saprofitycznych, które czasami są przyczyną choroby. Ponadto około 25% populacji dużych miast cierpi na alergie wywołane lub nasilone przez te stworzenia.
Nie powinieneś myśleć, że sama zmiana pościeli sprawi, że będziesz bezpieczny. Roztocza saprofityczne często wybierają siedliska, w których jest mniej światła i niekorzystne wpływy środowiska. Dlatego wpełzają głębiej w materace, poduszki i koce, nie oszczędzając dywanu, ulubionej kraty, a nawet ubrań. Aby w porę i jak najskuteczniej przeciwdziałać tej pladze, należy poznać oznaki wskazujące na obecność roztoczy w domu.
Jak poznać, że w domu "zadomowiły się" roztocza-saprofity?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pierwsze oznaki alergii. Należą do nich:
całoroczny katar
częste kichanie;
kaszel;
duszność;
łzawienie;
obrzęk.
Jeśli objawy te są niezależne i dokuczają Ci bez wyraźnego powodu (szczególnie rano), nadszedł czas, aby rozpocząć walkę z niewidzialnymi prowokatorami - roztoczami.
Jak pozbyć się roztoczy?
Poniższe środki mogą znacznie zmniejszyć liczbę roztoczy saprofitycznych:
Przeprowadzać regularne czyszczenie na wilgotno przy użyciu 20-procentowego roztworu soli kuchennej. Czyszczenie na sucho zwykłym odkurzaczem na niewiele się zda. Większość modeli może nawet pogorszyć sytuację, roznosząc kurz i roztocza po całym mieszkaniu. Faktem jest, że większość filtrów nie jest w stanie zatrzymać tak małych cząstek, więc przechodząc przez wnętrzności odkurzacza, odchody roztoczy przez długi czas "wiszą" w powietrzu.
Częściej wietrz pościel, w tym poduszki i materace. Roztocza saprofityczne nie tolerują jasnego światła, świeżego powietrza ani temperatur poniżej 20-25°C.
Możesz skorzystać z usługi ultrafioletowego czyszczenia poduszek. Pamiętaj jednak, że musisz wystawić przedmiot na działanie promieniowania przez co najmniej kilka godzin, aby w pełni zwalczyć roztocza.
Kupuj nowy materac co najmniej raz na 8-10 lat, a poduszkę wymieniaj po dwóch latach użytkowania.
Tylko urządzenia ze specjalnym wielostopniowym systemem filtracji, które zbierają 99,997% mikrocząsteczek o wielkości do 0,3 mikrona, jednocześnie oczyszczając i nawilżając powietrze, pomogą pozbyć się roztoczy.
Oczywiście takie możliwości techniczne nie są dostępne w urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego.
Dzieje się tak często w przypadku drogiego, profesjonalnego sprzętu. I, niestety, wpływa to na koszt samego sprzętu. Z tego powodu warto przynajmniej raz w miesiącu skorzystać z pomocy specjalistów od sprzątania, co nie tylko uchroni Cię przed koniecznością zakupu drogiego sprzętu czyszczącego, ale także pomoże utrzymać zdrowy mikroklimat w Twoim domu.